Rekordní Ostrava viděla těsné souboje

Předehru k hlavnímu závodu opět obstaraly závody dětí v rámci série Winter Kids Run. Na tratích 400 metrů a 800 metrů se utkaly děti různého věku. Celkem jich byla téměř stovka, tedy i zde byl počet značně vyšší než v Hradci Králové nebo v Brně. O start se postaral medvídek Preventan spolu se starostkou Moravské Ostravy a Přívozu ing. Petrou Bernfeldovou,  který popřála všem běžcům hezký běh!

Třicet minut po dvanácté se pak vydali na trať běžci a běžkyně na hlavní trati. Běželo se po trase v Komenského sadech a díky tvaru okruhu se mohli běžci často vidět. Tím se dalo sledovat odstup od soupeřů, a nebo se povzbuzovat s kamarády na trati. A kdo měl s sebou doprovod, mohl se s ním vídat skutečně často. Část trati navíc vedla podél řeky Ostravice a takový běh je pro tempo vždy přínosem. Sečteno a podtrženo, šlo o rovnou trasu s pevným podkladem, jen v jednom místě bylo trochu bláta.

Nejprve byli v cíli běžci, kterým stačil jeden okruh. Krátkou trať však tentokrát ovládli cyklisté, kteří se obecně v zimě mění v atlety. Až na cílovou čáru spolu bojovali Daniel Filip (CK Continental Frenštát pod Radhoštěm) a Michal Vlček z Los Amateros MTB Bílovec. První jmenovaný byl v čase 14:22 na čtyřkilometrové trase o vteřinu rychlejší než druhý. „První dva kilometry to šlo, ale pak už to bylo moc rychlé. Seklo mě to,“ řekl po proběhnutí cílem vítěz. Trasu znal, trénuje na ní totiž. Počasí pro něj bylo ideální, nevyplnily se obavy z ledu a tak mohl spokojeně dodat: „Optimální běžecké podmínky, krásný závod.“

Na stupních vítězů je doplnil David Navrátil, který však již měl ztrátu přesně minutu a půl. Třetí celkově doběhl první junior Roman Prus z klubu Prusova trojka, měl čas 15:45. Mezi zástupkyněmi něžného pohlaví byla nejrychlejší teprve patnáctiletá juniorka Zuzana Šenková. Vyhrála v čase 18:01 a probojovala se na čtrnácté místo mezi muži. „Běželo se mi dobře, ale ke konci už to bylo těžké,“ usmívala se v cíli. Počasí jí vyhovovalo, zpočátku sice cítila trochu chlad, ale během závodu se zahřála.

Druhá byla další juniorka, talentovaná jedenáctiletá Anna Balážová z týmu Baláž extreme team Ostrava. Zaběhla čas 18:41. Závod běžela z první řady s otcem, skvělým vytrvalcem Romanem Balážem. Ten po závodě nešetřil chválou. Jen těsně za jejími zády již finišovala první žena, Iva Sýkorová (Rozběháme Havířov), pro kterou to bylo první vítězství po podzimním porodu.

Zatímco běžci na čtyři kilometry se již vydýchávali v cíli, ostatní pokračovali do druhého okruhu. I zde nebylo dlouho nic rozhodnuto, vítězem se nakonec stal Vojtěch Bárta v čase 27:25. „Překvapivě se cítím dobře. Čas je hodně rychlý, tak jsem počítal s únavou, ale naopak jsem ještě zrychlil, vydoloval jsem zbytky sil,“ řek v cíli devatenáctiletý reprezentant klubu SSK Vítkovice. Přál si počasí mezi jedním a pěti stupni Celsia, což se splnilo.

O pět vteřin zpět byl Adam Gavra (TJTŽ Třinec) a třetí vítěz čtyřicátníků Petr Hvolka (JUMP SPORT), který na vítěze ztratil přesně dvě minuty. Na stupně vítězů v nejmladší věkové kategorii se tak ještě dostal tradiční účastník innnogy Winter runu Richard Bednář, zaběhl čas 30:36. Za ním již byl vítěz padesátníků Radomír Březina z klub BK Ludgeřovice, který se díky času 31:31 prosadil do nejlepší pětky absolutně.

Nejlepší ženou v cíli byla Pavlína Jordánová. Doběhla na patnáctém místě celkově a stopky se v jejím případě zastavily na hodnotě 33:31. „Bylo to super, měla jsem strach, že bude chladno, ale jsem spokojená. V předpovědi hlásili trošku sluníčko, tak jsem doufala, že něco vysvitne, ale čert to vem, to mi vůbec nevadí,“ zářila po proběhnutí cílem. Doporučila by Winter run i ostatním? „Určitě, běžte do toho!“ Druhé místo obsadila Eliška Vlachová Hutová, která tak zkompletovala svojí letošní sbírku medailí – v Hradci Králové vyhrála a v Brně byla třetí. Třetí ženou pak byla Kateřina Müllerová z „domácího“ týmu Night Run Team v čase 36:06.

Ani tentokrát nechyběl na trati innogy Winter runu Stanislav Špok. S věkem sedmdesát let byl i v Ostravě nejstarším účastníkem a stejně jako v Hradci Králové a v Brně, i tentokrát uběhl nejdelší trasu. Kloubouk dolů!