Běh pro Domov pod kavčí Skalou…

Aktivity Báječných žen (a mužů) v běhu zasahují do mnoha oblastí našich bytí a tak asi nikoho nepřekvapí, že jedna z akcí byla směřována na seniory. Autorkou idey byla Bájenka, Petra Suchánková a je až neuvěřitelné, s jakou energií a rychlostí se myšlenka běhu pro seniory stala činem. První ročník Běhu pro Domov pod Kavčí Skalou se tedy konal 17. 9. 2017 v Říčanech, v uvedeném domově pro seniory a jeho blízkém okolí.

Možná to byl pro místní trochu šok, tolik ruchu na jinak poklidném místě v neděli ráno asi ještě nezažili, avšak záhy se mohli všichni přesvědčit, že ta modrá, která se zde vyskytovala v míře víc než obvyklé, je zkrátka víc, než dobrá…

Na blízké louce vyrostlo podium, několik stánků a od brzkého rána se k pořadatelům postupně přidávali běžci a běžkyně různých věkových kategorií s větší či ještě větší mírou nadšení a chutí udělat něco pro dobrou věc. Moderování akce se na výbornou zhostil kamarád, běžec Pepa Burian, který spolu s Petrou průběžně poskytoval potřebné informace a zároveň všechny skvěle bavil.

Radostí i zpestřením byla návštěva „Ultrašílenců“ Katky Kašparové a Ondřeje Veličky, pro něž byl závod jen lehkým výklusem, ale o to víc přítomnost těchto běžeckých celebrit všechny potěšila.

Závod probíhal dle klasického scénáře, tj. registrace, zahřátí atd. a všechny činnosti měly společný znak: radost, spontánnost a nadšení. Pohoda vládla všude: v registrační kanceláři, v okolí podia i na trati, všichni věděli, proč tu jsou…

Určitě mi dají zapravdu účastníci akcí Báječných žen v běhu, že duch pohody, vstřícnost a všudypřítomné úsměvy už jsou zkrátka neodmyslitelnou součástí akcí, které Báječné ženy v běhu pořádají. Je to jakýsi doplněk ke krásným týmovým dresům, doplněk, který se koupit nedá, ale je Bájenkám jaksi přirozeně vlastní a o který se rády dělí. V tomto případě byla báječná atmosféra podtržena i aktivitou seniorů, znatelnou téměř všude: v startovních balíčcích, cíli a v tombole, jež obsahovala převážně právě výrobky z rukou šikovných babiček. Vylosovaní byli nadšeni z výher v podobě  domácích bylinných sirupů, marmelády a obrovský úspěch sklidily ručně šité panenky, každá s velmi originálním outfitem.

Malí i velcí závodníci si krásnou trasou Říčanského lesa doběhli pro voňavé perníkové medaile, které s nadšením upekla sedmdesátiletá dáma, bývalá cukrářka a pro výborný domácí koláč od místního pekaře. Všichni se pak přesunuli o kousek blíž Domovu, kde proběhl závod asi ze všech nejdůležitější: závod seniorů. Určitě nepřeháním tvrzením, že dojetí nad soutěživostí a nadšením babiček a dědečků bylo obrovské a nejednomu z přihlížejících zvlhly oči dojetím. Starouškové, rozděleni do třech kategorií (vozíčky, chodítka, pěší), se vrhli na trať s obrovskou energií a nadšením. Dosažení cíle a medaile na krku bylo pro mnohé z nich spíše „přidanou hodnotu“ k radosti ze zájmu, z přítomnosti rodiny a blízkých, protože jak víme „sdílená radost…“ Běh byl pro všechny příjemným rozptýlením ve dnech, které asi obyvatelům Domova pod kavčí Skalou neutíkají vždy tak, jak by si přáli. Program pokračoval vystoupením harmonikářek, losováním báječné tomboly, společnou zumbou a volnou zábavou. Dle chuti a věku zúčastněných byli využité dětský koutek či stánek s výborným gulášem a točeným pivem.

V mých očích (a asi nejen mých) to byl jeden z nejbáječnějších dnů tohoto roku a Báječní opět potvrdili své „nomen omen“, zas ukázali, že umí táhnout za jeden provaz. Velký obdiv patří Petře Suchánkové za nasazení, bez něhož vše nedopadlo tak skvěle, všem sponzorům a dárcům (výčet najdeme na stránkách běhu) a obrovské díky zaslouží realizační tým Báječných žen a mužů, který byl vždy intuitivně tam, kde právě být měl.

První ročník Běhu pro Domov pod Kavčí Skalou přinesl seniorům finanční zisk ve výši 16.969,- Kč a snad díky němu přibude něco úsměvu na tvářích babiček a dědečků, ale hlavně přinesl hodnoty, které se čísly změřit nedají.

Děkujeme všem, byli jste… jak jinak...prostě: báječnííííííííííí!!!

Tak za rok na viděnou? 😉

http://www.behprodomovpodkavciskalou.cz/

http://bajecnezenyvbehu.rajce.idnes.cz/Beh_pro_Domov_Pod_Kavci_Skalou_-_2017/

http://www.facebook.com/BehProDomovPodKavciSkalou/?fref=ts

text: Jana Zachová

foto: Milan Zach a Lucie Sallerová