BelomanieLucie Pavlíková

Belo a Roman. Roman a Belo. Dvě mužská jména, která zaznívají v naší domácnosti v posledním týdnu suverénně nejčastěji. Děje se něco velkého. Soustředím se maximálně. Tajně koukám do mobilu v pracovní době. Chodím čůrat dvakrát za hodinu a víc než kdy jindy si uvědomuju, že signál na WC není nic moc. Čučím do mobilu i na obědě. Kde jsou? Píšou něco? Mají nové fotky?

Pátek. Úprk z práce hluboko v pracovní době. Manžel sedí doma na gauči, obědvá a celý natěšený se ptá, jestli jsem si odskočila na rychlý sex, když nejsou děti doma. Neee, nechci sex, dvě násady od košťat potřebuju. Hned. Spěchám za Belem a za Romanem na Bumbálku. Dnes totiž chlapci vstupují na české území. Čeká mě osobní setkání, žádný facebook!

Tak jo. Belo je sympatický mladík, dogtrekař, ochránce pejsků a běžec z Košic, osobně jsme se seznámili s ním i s jeho sestrou Zuzkou vloni na MMM v Košicích, kdy pro naši skupinu Báječných maratonců dělali první poslední a Zuzčiny muffinky se staly jedním ze symbolů celé výpravy. Roman je PAN ultramaratonec, kterého znám asi strašně dlouho, ale vlastně vůbec nevím odkud, kdo si vzpomene.

A tihle dva skvělí kluci vyrazili z Košic do Prahy. A o tom to celé je! Říkáte si, že jste už taky byli v Praze a nikdo kvůli tomu neutíkal z práce a nenechával trpět rodinu hlady? A běželi jste tam? A 700 km z Košic? Ne? HA! A oni jo. Belo a Roman vyrazili na svoji pouť do Prahy jako ambasadoři AC Rubikon, celý výtěžek akce jde na dobročinné účely.

Pátek. Násady od košťat mám, českou a slovenskou vlajku mám, chladící tašku na pivo mám, chleba mám, sůl mám, dokonce i ošatku s utěrkou mám. Glympse je v pohotovosti od rána, takže vidím, kde kluci jsou. Oběd na Makově. Až se pohnou, hnu se i já. Prozřetelnost mě posadila od auta, i když se na Makově nehýbe vůbec nic, mířím přes Penny s Radegastem na česko – slovenskou hranici. Jsem online ve spojení s bájenkami Katkou a Kikou a začíná sprint. Chlapci totiž podle glympsu stále obědvají, ale Kika má svůj vlastní informační zdroj blízký Belovi a tento zdroj prozrazuje plánovaný doběh 15:30 na Bumbálku. Vynechám tu část, jak jedu předepsanou rychlosti přes Bečvy a netelefonuju u toho a nečtu zprávy a přenesu se v čase o půl hodiny dál. V 15.26, pět minut po mém příjezdu, vybíhají z lesa Roman a Belo, následuje je Tina na kole. A jako bonus přichází v horkém dni i pár voňavých dešťových kapek. V tu chvíli mě velmi mrzelo, že se mi nepovedlo sehnat houslistu, který by vystřihl československou hymnu, abychom mohli i zaslzet. Mávám aspoň českou a slovenskou vlajkou, objímám oba kluky, nabízím chlebík, solím. Tady se odehrává drama na hranici a oni přitom stále podle glympsu obědvají na Makově 🙂 Kluky čeká posledních deset kilometrů seběh do cíle etapy a mě čeká v cíli Katka. Vyrážím zpátky dolů na Horní Bečvu, naviguju Katku, předávám jí jednu vlajku a vyrážíme našim maratoncům naproti. Jsou tu. Cíl. Regenerace, masáž a nocleh u Katky na Čeladné.

Vlastně tu nechci popisovat další dny. Trasa z Bečev do Rožnova, Valmezu a Hranic, na které jsme s Kikou a Katkou dělaly chvíli doprovod, je krásná, z větší části ji znám a věřím, že i přes dlouhé kufrování v závěru další etapy se klukům líbila. Já se chci zastavit u toho, co mě na tom baví. Říct, že běžci jsou jedna velká rodina, je klišé. Ani to tak nevnímám. Je hodně běžců, se kterými je těžké najít řeč nebo aspoň příležitost prohodit pár slov. A potom jsou lidé jako Belo a Roman, kteří upřednostní zájmy druhých před vlastním prospěchem a ukážou nám, co je důležité. Vyvolají vlnu solidarity a strhnou lidi ve svém nadšení. Vezmeme jejich akci za vlastní a dělá nám upřímnou radost, že můžeme být aspoň na chvíli součástí této krásné Belomanie 🙂 Pánové, já vám oběma upřímně děkuju, že díky vám mám šanci prožít zase dva úžasné týdny, kdy meetingy, KPI a vygruntovaný dům ustoupí skutečným hodnotám. Mám vás oba moc ráda a přeju vám při vaší cestě do cíle i na maratonu v Praze lehký krok a nekonečnou podporu stále se rozrůstajícího fan clubu. Jsme s vámi.

Odkazy k článku:

http://www.acrubikon.sk/
http://www.rebecinakridla.cz/
http://stela-rett.cz/#hlavn_strana