Jaký byl Vinařský maraton 2022 ?

Vinařský maraton 2022

Poslední říjnová sobota 29. 10. 2022 patřila již tradičně Vinařskému maratonu ve Velkých Bílovicích. Letos se konal již 7. ročník, který byl navíc i Mistrovstvím České republiky veteránů na maratonské distanci.

Účastníci hlavního závodu se mohli přihlásit na půlmaratonskou nebo maratonskou trať. Obě distance bylo jako vždy možné běžet i formou štafety. Letošním zpestřením závodu, jak pro závodníky, tak pro diváky, byla možnost běžet závod v masce, s následným vyhodnocením divácky nejatraktivnější masky. Na trati tedy bylo možné potkat například Pipi Dlouhou punčochu, Lišku Bystroušku, hippies nebo třeba pastelky.

Brzy ráno v den závodu se zdálo, že počasí letos nebude moc příznivé. Bylo chladno, lehce mrholilo a krajinu halila hustá mlha. Proto, když se v 9:00 hodin ráno na trať vydali maratonci, nasadili někteří i čepice a rukavice. S postupující denní dobou se ale mlha zvedla, zůstalo chladněji, bylo zataženo, ale při startu půlmaratonu v 10:30 hodin byly již perfektní teplotní podmínky pro skvělé běžecké výkony.

Trasa vedla stejně jako každý rok malebnou krajinou mezi vinicemi, a to z Velkých Bílovic do Čejkovic, následně přes Vrbici a cíl byl opět ve Velkých Bílovicích. Maratonci si navíc v prvním kole zaběhli i ke kapličce na Hradišťku. Půlmaratonci běželi pouze jedno kolo bez úseku ke kapličce. I letos se ale našlo mnoho půlmaratonců, kteří si i přesto rádi trasu o cestu ke kapličce prodloužili, aby nebyli ochuzeni o návštěvu této dominanty nad Velkými Bílovicemi.

Mezitím, co byli běžci na trati, v zázemí celý program skvěle moderoval úžasný Pepa Melen. Tam bylo rovněž možné se bohatě občerstvit nebo se podívat do některého ze stánků s běžeckým a sportovním vybavením.

V cíli pak všichni půlmaratonci a maratonci obdrželi jednu z nejkrásnější medailí, a to originální sklenici na víno. Do sklenice rovněž nafasovali lahodný tekutý mok v podobě lahve vína od místních vinařů.

V mezičase hlavních závodů probíhal v zázemí rovněž nezávodní Rodinný běh – Vinařská míle. Tento doprovodný běh má trasu měřící pouhých 1.500 metrů a může ji absolvovat úplně každý od dětí po dospělé. Startovné na tento běh bylo dobrovolné a celý výtěžek (včetně toho za tombolu), který letos činil rekordních 31.003 Kč, putoval opět jako finanční pomoc pro Honzíka Jakubčíka. Honzík je z Velkých Bílovic a od narození trpí svalovou hypotonií a syndromem ADHD. Proto pevně věříme, že vybraná částka mu pomůže zajistit pomůcky a léky, které potřebuje nejvíce.

Po doběhu všech závodníků byli vyhlášeni ti nejlepší na obou distancích ve všech vypsaných věkových kategoriích a jako bonusová kategorie byla letos odměněna i nejlepší maska, kterou se stala Liška Bystrouška. Tečkou za celým programem pak byla bohatá tombola, kde hlavní cenou byl pobyt v Bulharsku.

Letošní ročník se povedl opět na výbornou. Již nyní se těšíme na příští ročník, který se bude konat v sobotu 28. října 2023.