Vinařský maraton 2019

V malebné lokalitě Velkých Bílovicích na Jižní Moravě se letos 26.10. konal již 5. ročník Vinařského maratonu, který jsme my báječní měli opět tu čest organizovat.

Účastníci hlavního závodu se mohli přihlásit buďto na distanci tratě poloviční a to půlmaratonské, ti odvážnější, kteří si chtěli trasu obzvlášť vychutnat si pak zvolili celý maraton. Obě tratě je možné běžet individuálně nebo formou štafety.

Doprovod závodníků a jejich fanoušci se pak v mezičase hlavního závodu mohli přihlásit na místě na Rodinný běh – Vinařskou míli. Tento doprovodný běh má trasu, která měří pouhých 1.600m a zvládne ji opravdu každý jakéhokoliv věku. Letos se nám zúčastnili děti, rodiče, rodiče s kočárky, senioři a s doprovodem si ji zaběhli i nevidomí běžci.  Navíc startovné na tento rodinný běh je zcela dobrovolné a celý výtěžek, který činil rekordních 19.306 Kč putoval letos k Honzíkovi Jakubčíkovi. Honzík je z Velkých Bílovic a bohužel od malička trpí svalovou hypotonií a syndromem ADHD,  a proto věříme, že vybrané peníze mu pomohou s tím, co právě pro své potřeby v běžném životě potřebuje nejvíc.

Brzy ráno v den závodu se zdálo, že počasí letos nebude ale vůbec příznivé. Bylo chladno a mlha, která by se snad ani krájet nedala. Proto, když se na trať v 9 ráno vydali maratonci, tak někteří nasadili čepice a rukavice. Jelikož máme ale počasí na objednávku (ta se lehce opozdila s doručením), tak při startu půlmaratonu v 10:30 se mlha už pomalu zvedala, vysvitlo slunce a udělal se opravdu nádherný podzimní den.

Trasa vede jako každý rok malebnou krajinou plnou vinic a to z Velkých Bílovic do Čejkovic, následně na Vrbicu, maratonci si v prvním kole zaběhnou i ke kapličce na Hradišťku a poté již zpět do Velkých Bílovic. Půlmaratonci běží pouze jedno kolo bez oběhu ke kapličce. I letos se ale nalezlo mnoho půlmaratonců, kteří si i přesto rádi trasu o cestu ke kapličce prodloužili, aby nebyli o tuto krásu ošizeni. V cíli pak všichni půlmaratonci a maratonci obdrželi snad tu nejkrásnější medaili, co znám a to památeční sklenku na víno a do ní lahodný mok v podobě lahve vína od místních vinařů.

Mezitím, co byli běžci na trati v zázemí celý program skvěle moderoval Petr Salava a bylo možné se zde i bohatě občerstvit, nebo se podívat do některého z přítomných stánků s běžeckým a sportovním vybavením.

Po doběhu všech závodníků byli vyhlášeni ti nejlepší na obou tratích ve všech vypsaných věkových kategoriích. A jak u nás na závodech platí, pro nás je vítěz každý, kdo doběhne do cíle. Tečkou za celým programem byla pak bohatá tombola.

Letošní ročník se povedl na jedničku. Na Jižní Moravě má nejeden dojem, že čas tu plyne pomaleji oproti jiným místům v naší zemi, a možná i proto pak mají nejen běžci, ale i my báječní organizátoři víc času si tento den užít plnými doušky. Již nyní se těšíme na příští ročník, proto si zapište do diářů datum 31.10.2020.

autor Petra Suková