Běh pro domov pod Kavčí skálou

Je brzké nedělní ráno 15.9.2019 a my právě míříme vlakem z Prahy do Říčan, abychom se zúčastnili již třetího ročníku Běhu pro domov pod Kavčí Skálou. Počasí slibuje, že bude krásný slunečný den s prima partou lidí kolem.

Hned po příchodu na místo konání a rychlém přivítání se s ostatními báječnými, se každý z dobrovolníků vrháme na splnění daného úkolu pro přípravu zázemí závodu na louce kousek od domova seniorů. Někteří staví stany, jiní chystají výborné občerstvení na již pověstnou báječnou občerstvovačku, další připravují startovní a cílový prostor, a jedna parta se již pomalu chystá otevřít registrace a přivítat první nedočkavé závodníky.

Tato běžecká akce v Říčanech spojuje čtyři věkové generace, které se vydají na start závodu.  Děti a dorost, dospělé a seniory. Celý výtěžek z tohoto běhu pak putuje na konto Domova pod Kavčí skálou, což je domov pro seniory v Říčanech jehož babičky a dědečkové se rovněž podílejí na přípravě této akce vyráběním rukodělných předmětů do tomboly či dražby a sami se i někteří z nich přímo účastní závodu své kategorie.

Než se na start vydají první běžci, a to ti nejmenší, je potřeba jim pořádně rozehřát tělíčka. O to se postará lekce zumby, která všechny moc baví a i dospělí běžci by se nejradši přidali, ale i oni se později další dospělácké lekce před svým během dočkají. S protaženými těly se děti chystají na start tras 100m, 200m a 400m. Všichni běží s radostí a úsměvem. Do cíle je žene tleskání fandících rodičů, dospělých běžců a pořadatelů, kteří kolem trati vytvořili špalír. Je jedno, že je někdo první nebo poslední, fandíme všem bez rozdílu.

V mezičase před dospěláckým hlavním závodem na 6 km hraje na pódiu hudba a děti se můžou zabavit v dětském koutku, kde si vyzkouší disciplíny jako hod na cíl, slalom, chůzi zvířat nebo malou orientační hru, kde si zkusí, co je to orientační běh. Některé děti cvakání průkazek baví natolik, že si hru daly i pětkrát. Dospěláci se můžou občerstvit u stánků nebo si dát na posilněnou něco dobrého na naší báječné občerstvovačce, kde nechybí jak sladké, slané, ale především nesmí chybět tradiční chléb se sádlem.

Krátce před jedenáctou hodinou se to už na startu hemží dospělými běžci, kteří netrpělivě čekají až vyběhnou. Čeká je krásná trasa loukami a lesem kolem Říčan. Za mohutného potlesku všech fanoušků v zázemí závodu se běžci v jedenáct hodin vydávají na trať.

V mezičase dospěláckého závodu si děti hrají v dětském koutku, je možné vyzkoušet si lekci Tai-Chi která probíhá u pódia, zakoupit si lístky do tomboly nebo si projít stánky, protože za malou chvíli se nám objevují již první běžci zpět v cíli. Všichni si užívají příjemného nedělního dne a jakmile nám doběhnou všichni dospělí závodníci je načase start závodu té nejsrdnatější generace - seniorů z domova.

Všichni se přemisťujeme ze zázemí louky přímo před domov seniorů a stavíme se z obou stran podél trati od startu až do cíle. Asi 100m úsek, kde se chystá start hned tří seniorských kategorií a to chodci, chodítkáři a vozíčkáři. Start každé kategorie provází mohutný jásot fanoušků podél trati, který s protnutím cílové pásky každé babičky a dědečka není jen jásotem, je to snad až bujará euforická oslava, chybí zde snad již jen konfety a šampaňské. To, jakým způsobem se každý „běžec“ v těchto třech seniorských kategoriích popral s tratí nemá obdoby. Tolik elánu, tolik radosti a štěstí v tvářích těchto dědečků a babiček by popisem vydalo na dlouhou knihu. Každý z nich je vítězem, ostatně jako každý ve všech dnes uběhnutých, ujetých či ujitích kategoriích.

Na závěr akce nás čeká vyhlášení těch nejlepších běžců v každé kategorii a bohatá tombola s dražbou.  Tím pravým zlatým hřebem dne je ale okamžik, kdy se spočítá přesná částka výtěžku ze startovného, tomboly a dražby, který jde v plné výši na aktivity pro seniory v Domově pod Kavčí skálou. Napětí ve vzduchu před vyhlášením částky je přímo elektrizující. Tři dva jedna! Letos se podařilo získat částku 29.364 Kč, což překonalo zatím všechny předešlé ročníky.

Myslím, že letos se podařila akce snad v každém ohledu od A do Z. Počasí nám přálo, běžci i účastníci odcházeli s úsměvem, senioři hned po skončení akce začali plánovat strategii „běhu“ pro příští rok, aby porazili sousedku či souseda z vedlejšího pokoje aspoň o jednu příčku. Ale hlavně dnes budou nejen oni, ale i my pořadatelé usínat s pocitem, že právě takovéto akce mají smysl.

autor: Petra Suková

Krásnou obrazovou minireportáž si půžete pustit zde.