Babí léto a skvělé běžecké časy na finálovém Veveří

Finálovou akci letošního seriálu zalilo krásné podzimní slunce. Počasí jak na objednávku, výborné běžecké časy a skvělá atmosféra udělaly báječnou tečku za letoškem.  Pátý hrad v pořadí letošku určitě neudělal ostudu a více jak 500 registrovaných závodníků a návštěvníků pohádkové cesty si užilo to správné seriálové finále. Silueta hradu nad zázemím zalitým sluncem byla závěrečnému vyhlášení závodu i celého seriálu krásnou kulisou.

Letošek nám připravil v průběhu závodního dne dvě veliké organizační výzvy. První bylo odstranění lávky na cestě od hradu směrem k přístavišti na brněnské přehradě a druhou byl odpolední zásah záchranářů, hasičů a policejní helikoptéry v okolí lávky přes brněnskou přehradu. Nakonec se jim podařilo naštěstí úspěšně zachránit cyklistu, který spadl do přehrady z cesty traverzem na skalkách nad přehradou. Tedy z té, po které se vraceli běžci při doběhu Patnáctky. Odstraněná lávka pro nás znamenala, že jsme museli měnit částečně dětské tratě. To ale nakonec bylo pozitivním zpestřením, protože mladí atleti o to víc kroužili na okruzích svahem nad zázemím a užili si pořádný kros. Pro běžce na Pětce a Patnáctce to znamenalo malou komplikaci, kdy museli část tratě běžet po uzavřené asfaltce kopírující původní trať. Šlo ale jen zhruba o dvakrát 200m. To výše zmíněná záchranná akce nám v první chvíli nadělala větší vrásky na čele, protože v jeden okamžik vypadala nastalá situace tak, že se nám závodníci z Patnáctky ani nedostanou zpět do cíle. Závod bychom museli ukončit a změřit asi 1500m před cílem před lávkou přes přehradu, která byla v tu chvíli uzavřena. Záchranáři ale odvedli svoji úspěšně práci zhruba pět minut před průběhem prvního závodníka lávkou a tak vše dopadlo dobře a závod končil až u hradní brány, jak bylo plánováno.

Celé dopoledne téměř 150 dětí závodilo při svých závodech na krosových tratích na svahu pod hradem Veveří. Z celého seriálu jsou dětské tratě na Veveří určitě nejnáročnější. Jistě i proto, že těch okruhů musely na šesti i dvanáctistovce naběhat víc, a tak si někteří závodníci trochu „hrábli“ na dno.  Opět se běhal i Čtvrtkilák v brnění, tentokrát s opravdu slušnou účastní. Už od rána probíhala i Pohádková cesta, kterou si užívaly děti s pomalovanými obličeji a která tentokrát měla trochu náročnější profil po cestě vedoucí až k vrchní bráně hradu.

Po skončení dětských závodů, a po vystoupení rytíře Ondřeje s ukázkou historických zbraní a se zapojením malých adeptů na rytířské dovednosti proběhlo vyhlášení dětských závodů. Starty závodů na 5 i 15 km jsme museli podobně jako vloni posunout o pět minut dřív, abychom se stihli vyhnout návštěvníkům Veveří, kteří na hrad připlouvali parníkem. Vždy jsme museli také stihnout uzavřít provoz na silnici na tu chvilku, kdy se startovalo, ale vše koordinačně klaplo. Abychom se vyhnuli zásahům  záškodníků z loňských let, tak jsme na nejvzdálenější části tratě na 15 km, museli trochu trasu pozměnit a trať tak byla zhruba o 330m kratší než v minulých letech. Přesto někomu opět stálo za to nás trochu potrápit a cíleně likvidoval značení. Nakonec se nám povedlo tratě ještě opětovně doznačit a závody proběhly v pohodě. Stále nám zůstává záhadou, proč tohle vlastně někoho opakovaně baví.

První odpolední trať Pětka s reálnou délkou trati 5 km a se stoupáním zhruba 180m měla přes své celkové převýšení příjemný profil s trochu tahavými kopci. Začínalo se táhlým volným seběhem k lávce přes brněnskou přehradu. Po přeběhnutí lávky běžci stoupali kolem Junácké louky až na otočku pod oborou. Cestou zpět závodníci až k lávce klesali zkrácenou tratí s kouskem krosové vložky a po přeběhnutí lávky se siluetou hradu nad sebou obíhali skalní ostroh s hradem zpět k zázemí. Na konci zbytek jejich sil prověřilo závěrečné asi 200m stoupání k hradní bráně s finálovým převýšením 30m. Vítězem závodu se stal teprve 17 letý  Jan Švejnoha z VSK Univerzita Brno v čase 17:38, tedy o víc jak 2 minuty lepším než dosáhl loňský vítěz. Vítězkou se stala podobně jako na letošním Bouzově Blanka Lochmanová za 22:56. Zajímavostí je, že běžela téměř na chlup stejně jako loňská vítězka, jejíž čas překonala o jedinou vteřinu.

Patnáctka startovala oproti plánu také o 5 minut dřív, již ve 14.25. Patnáctka tentokrát, vzhledem k úpravě trati na zadní části okruhu mezi chatkami, měřila 14.800m s pozitivním převýšením zhruba 490m.  Tam, kde se závodníci na Pětce vydávali z otočky zpět, začínal pro účastníky Patnáctky teprve ten správný profilový očistec. Po přeběhnutí schůdků do obory je čekalo stoupání po „křížové cestě“ až na samotný vrchol tratě. Až na šestém kilometru se trať začala rovnat, v tu chvíli se běžci nacházeli v krásné lesní oboře a pro mnohé z nich to byl opravdu zážitkový běh, jak po závodě přiznávali. Zhruba na osmém kilometru začali prudce sbíhat zpět k brněnské přehradě a po jejím břehu, v závěru i traversem po skalkách nad vodní hladinou se vrátili zpět k lávce pod hradem Veveří. Závěr tratě byl opět již stejný jako s tratí Pětky.

Vítězem Patnáctky se stal Pavel Dvořák z Biatlonu Prostějov, který na tak profilově náročné trati v neskutečném čase pod necelou hodinu, za 0:58:40 překvapil naprosto všechny. Čas loňského vítěze Davida Chvastka překonal o víc jak 10 minut. Je však třeba připomenou zkrácení loňské tratě, které ale určitě neubralo z vítězného času reálně víc jak 1:30 min. Pavel tedy podobně jako na Bouzově opět letos běžel naši hradní Patnáctku pod hodinu. Druhého v cíli Tomáše Hrnčíře za sebou nechal o více jak 4 minuty. Důležité je také připomenout, že třetí z veverské Pětky Petr Lochman, bývalý profi cyklista a inliner, byl třetí i na Patnáctce. Gratulujeme mu tedy ke skvělému výsledku a k 20 velmi kvalitním naběhaným kilometrům. Podobnou kvalitní porci naběhal opět i matador Michal Kučera, startující také na obou tratích, který měl součet pořadí 6. a 6. místo.

Vítězkou mezi ženami byla Daniela Havránková z Kerteamu, letošní bronzová medailistka z republikového atletického mistrovství ČR v půlmaratonu v Pardubicích. Ta „prolétla“ Patnáctku na Veveří za neskutečných 1:04:26 a dokonce o šest vteřin porazila třetího mezi muži Petra Lochmana. V celkovém kumulovaném pořadí doběhla tedy třetí!!! Zároveň je třeba připomenout, že podobně jako mezi muži i vítězná Daniela překonala loňský ženský vítězný čas o víc jak 10 minut. Druhá skončila Lenka Bémová a třetí Alžběta Žáčková. S oběma vítězi závodu na 15 km v příštích dnech přineseme krátké rozhovory a také se ohlédneme ještě za celou letošní sezonou a připomeneme i seriálové vítěze.

 

Výsledky:
15 km muži:
1. Pavel Dvořák (Biatlon Prostějov) 0:58:40; 2. Tomáš Hrnčíř 1:02:44; 3. Petr Lochman (O.B.F.S.T. Berlín) 1:04:33;

15 km ženy: 1. Daniela Havránková (Kerteam) 1:04:26; 2. Lenka Bémová 1:10:03; 3. Eva Žáčková (Runsport Team) 1:14:29

5 km muži: 1. Jan Švejnoha (VSK Univerzita Brno) 17:38; 2. Jaroslav Sláma (Endeka Bassta Team) 17:55; 3. Petr Lochman (O.B.F.S.T. Berlín) 19:50

5km ženy: 1. Blanka Lochmanová 22:56; 2. Lenka Butorová 24:08; 3. Alžběta Jeřábková (AC Moravská Slavia Brno) 24:18

 

Mediálními partnery akce jsou magazín Běhej.com. a síť HIT Rádia