Finále seriálu Běžíme na hrad bude hostit hrad Loket

Poslední zastávkou seriálu Běžíme na hrad se v letošním roce v sobotu 23. 9. stane majestátný hrad Loket, který stojí na skalním ostrohu v meandru řeky Ohře. Nejen samotný hrad, který byl založen ve 13. století a zahrál si například i v bondovce Casino Royal, ale také historická kulisa města Loket vytvoří impozantní zážitek pro všechny účastníky. Již samotný pohled přes řeku Ohři na hrad ze zázemí závodu, které se nachází v amfiteátru v podhradí, bude pro řadu účastníků nezapomenutelný.

V průběhu celé dosavadní běžecké sezóny jsme se závody navštívili postupně hrady Točník, Bouzov, Veveří a Kunětickou horu. A podle dosavadní předpovědi se můžeme těšit, že veliké finále na Lokti zalije slunce a užijeme si babí léto jak se patří. Pro ty co mají ambice umístit se v celkovém hodnocení seriálu na Pětce či Patnáctce a případně získat některou z odměn rádi připomínáme, že pro zařazení do seriálového hodnocení je třeba absolvovat a dokončit alespoň dva závody v letošním roce. Vyhlášení celého seriálu na vás bude čekat právě po skončení finálového závodu na hradě Loket.

Finálový závod na Lokti zcela jistě patří mezi perly seriály. Tratě závodů Pětky a Patnáctky vedou podél řeky Ohře a jak na Pětce (jedenkrát), tak na Patnáctce (celkem třikrát) budete překonávat „houpací“ mosty přes Ohři. Stejně tak na obou tratích budete v závěru probíhat také skalním tunelem nad řekou Ohří. Konečný výběh přímo historickým centrem města Loket až k samotnému hradu je opravdu nezapomenutelný. Tratě na Lokti patří k těm rychlejším v celém seriálu.

Pětka vás tedy vyvede z amfiteátru nejdřív směrem od hradu na Staré sedlo a poběžíte po cyklostezce podél Ohře, zhruba po 1,8 km se budete otáčet zpět a poté co proběhnete opět zázemím, kde se můžete občerstvit, vás bude čekat již zmíněný skalní tunel. Půl kilometru před cílem přeběhnete slibovaný houpací most a vydáte se historickým centrem nahoru k hradu. Na celé Pětce nestoupáte celkově 140m.

Na Patnáctce poběžíte na začátku po stejné trati, kterou vedla Pětka, budete ale pokračovat dál až na zhruba pátý kilometr, kde budete přebíhat Ohři přes houpací most poprvé. Poté co při stoupání doběhnete k občerstvovací stanici a oběhnete celé Staré Sedlo, tak se budete přes ten samý most vracet. Pak opět podél Ohře poběžíte zpět k zázemí závodu a dál budete pokračovat skalním tunelem a ještě jednou, tedy již potřetí, rozhoupete nohy na mostě přes řeku. Pak už vás bude čekat pouze výběh přímo k hradu. Na Patnáctce, která je profilem náročnější jak Pětka nastoupáte celkem 330 metrů.

I na Lokti máme samozřejmě celé dopoledne připraveny závody pro děti. Dětské závodní tratě jsou svojí délkou rozděleny podle věku účastníků v délkách 100, 300, 600 a 1200 m v blízkém okolí registrace  a zázemí závodu.

S naším partnerem, Hypoteční bankou, jsme pro vás připravili také soutěž – Rodinný běh Hypoteční banky. K Rodinnému běhu Hypoteční banky se může přihlásit jakákoliv rodina. Jedinou podmínkou pro registraci do Rodinného běhu je, že alespoň jeden z členů rodiny musí být mladší 15 let (rozhoduje rok, nikoliv datum narození). Každý ze členů rodinného týmu může běžet závod podle svého výběru (Pětku nebo Patnáctku) tedy kromě dětských běhů, kde o délce trati rozhoduje věk účastníka. Vyhrává ta rodina, která dosáhne nejlepšího hodnocení, které se určuje jako součet tří nejlepších dosažených pořadí členů týmu. Vítězem se stává ten rodinný tým, který získá součet nejnižší. Pokud dosáhnou rodinné týmy stejného výsledku, rozhoduje o pořadí lepší výsledek nejmladšího člena týmu.

Letošní novinkou pro účastníky je i na Lokti nová trať s nádechem středověku – Čtvrtkilák v brnění. Také jste již někdy přemýšleli, jak že to ve středověku ti borci dělali, když celý den trávili v brnění, běhali po bitevním poli a ještě v tom museli válčit? Kdo ví, jak často ho sundávali na noc. Nyní o tom již nemusíte jenom přemýšlet, ale můžete si to na Běžíme na hrad sami přímo vyzkoušet. Oblékneme na vás těch zhruba 15 kilo železa, do ruky vám dáme halapartnu s praporcem a změříme vám poctivý Čtvrtkilák. Vždy v průběhu každé ze zastávek seriálu a potom i za celý ročník budeme hledat ty nejrychlejší rytíře nebo rytířky. Zcela jistě si při těchto závodech v chrastícím dresu užijete zasloužený obdiv. Nakonec takovou fotku v brnění s potem na čele jen tak někde nepořídíte. Tak začněte trénovat. Dobrou zprávou pro vás je, že brnění budete mít jen od pasu nahoru a na hlavu k tomu dostanete opravdovou středověkou přilbu. Na nohách si necháte klidně ty nejlepší závodky, ať ten čas stojí za to. Halapartnou s praporcem pak můžete mávat svým fanouškům nebo rodině. Rekordmanem se stal Roman Šebrle, který na hradě Točník zaběhl v parádním čase 0:46. Tak máte o výzu postaráno, co myslíte?

Registrace začínají v 9:30 hod. v amfiteátru v  podhradí Lokte. Od 10 hodin začíná bohatý soutěžní program pro děti (Pohádková cesta) a pro všechny registrované pak i soutěžní kvíz Tajemství hradu s hodnotnými cenami. Prvních 250 registrovaných na Pětku a Patnáctku obdrží zdarma seriálové tričko od partnera KILPI a v cíli také finišerskou medaili. Všichni registrovaní účastníci mají slevu na vstupném na hrad Loket. Děti do patnácti let budou mít vstup zdarma ostatní po slevě za 55,- Kč.

Kromě běhání si budete moci užít báječnou sobotu i s dalším programem, který zabaví nejen vaše děti. Od 10 hodin začíná Pohádková cesta, na které budou čekat skutečné pohádkové bytosti. Na Pohádkové cestě bude připraveno sedm zastávek, při kterých děti plní fyzické i vědomostní úkoly. Během zpracování výsledků závodů vyplní čas interaktivní šermířské vystoupení. V zázemí závodu budou pro děti připraveny další soutěžní stanoviště od našich partnerů: Kilpi – focení s sobíkem Kilpíkem a možnost nakoupit outdoorové vybavení přímo na akci, Hypoteční banka – malování na obličej, tvořivá činnost pro děti a další doprovodný program.

Seriál Běžíme na hrad nabízí opravdové běžecké závodění v kombinaci s prima programem i pro ty, kteří přišli třeba jenom povzbudit závodícího člena rodiny. Především děti si pak přijdou na své, a to nejen při závodech. Běžíme na hrad je tak unikátní běžeckou akcí, která spojuje sport, kulturu, zlevněné vstupné na hrad ale i doprovodný program pro dospělé a pro děti. Stále se můžete registrovat na našich stránkách www.bezimenahrad.cz

Mediálním partnerem běžeckého seriálu je www.behej.com

Časový program Běžíme na hrad Loket, sobota 23. 9. 2017:

9:30   začínají registrace závodníků

10:00   začátek Pohádkové cesty a Čtvrtkiláku v brnění

11:00   start Dětských závodů – 100 m

11:15   start závodu na 300 m

11:30   start závodu na 600 m

11:45   start závodu na 1200 m

12:15   šermířské vystoupení skupiny Duellanti

12.30   vyhlášení dětských závodů

13:00   start PĚTKY

14.10   vyhlášení Pětky

14:30   start PATNÁCTKY

16:00   konec Pohádkové cesty a Čtvrtkiláku v brnění

16.20   šermířské vystoupení skupiny Duellanti

16:30   vyhlášení Patnáctky a Rodinného běhu

Tým Běžíme na hrad