Na Bouzově běžel Pavel Dvořák na Patnáctce pod hodinu

Druhý díl letošního seriálu na hradu Bouzov přivítalo výrazně lepší počasí, než které slibovaly předpovědi. Ve veliké části Olomouckého a Moravskoslezského kraje celý den vydatně pršelo s přívalovými dešti a tak to možná vystavilo stopku řadě zájemců, kteří by jinak také dorazili.  Nicméně nakonec se v areálu hradního parku pohybovalo odhadem kolem jeden a půl tisíce návštěvníků, parkoviště praskalo ve švech a do samotných závodů odstartovalo víc jak 350 závodníků ve všech vypsaných kategoriích.

Během slunečného dne nakonec teploty stoupaly opět až k tropickým třicítkám a tak především závodníci na profilově náročných Pětce (6.040m) a Patnáctce (15.000m) si užili tepla opravdu dosyta. Všichni účastníci tedy i tentokrát v nádherném parku hradu Bouzov a okolních lesích tak prožili velmi teplý den. Pro běžce na obou odpoledních tratích to byla opravdu náročná prověrka. Zhruba 600 registrovaných ve všech závodech i na Pohádkové cestě a stovky členů doprovodu a návštěvníků hradu zaplnili celý park. Kromě klasických běžeckých závodů se znovu běhalo v brnění a Čtvrtkilák v brnění se stal výzvou pro řadu rytířů. Čas Romana Šebrleho z loňského Točníku však nikdo ani tentokrát nepřekonal a rekord 0:46 min. tedy zůstává zapsán dál, patrně i proto, že letos jim stál v cestě i kopec v cílové rovince.

Nově byl koncipovaný start a cíl závodu, který byl umístěn oproti předchozím letům na louku hned před vstupní branou hradu. Cílová, téměř 150metrová rovinka tak vedla do táhlého kopce a byla poslední prověrkou před cílem a to jak pro děti, tak i závodníky na Pětce a Patnáctce. Cílová rovinka při všech závodech byla obsypaná diváky a povedlo se tak vytvořit naprosto báječnou atmosféru plnou fandění při finiši všem účastníkům.

Skoro sto padesát dětí se celé dopoledne pralo s tratěmi na 100; 300; 600 a 1.200m. Dětské závody měly jako již vždy naprosto báječnou diváckou kulisu a skvělou atmosféru. Po vystoupení rytíře Ondřeje s interaktivním programem historického šermu, do kterého zapojoval i malé pomocníky – rytíře z řad dětských návštěvníků  a po tanečním vystoupení místních dětí z taneční orientální  skupiny  Zareenky, proběhlo vyhlášení. Potom se již zbylé děti i s rodiči rozběhli na Pohádkovou cestu nebo přímo do hradu vyplňovat kvíz Tajemství hradu.

První odpolední trať Pětka s  délkou trati 6.040 a se stoupáním zhruba 160m prověřila závodníky nejen svým relativně náročným profilem, ale i technickým seběhem, který následoval ihned po vyběhnutí s hradního parku. Po seběhu čekal na závodníky táhlý výběh po kraji lesa a po poli a po následném dalším sbíhání k občerstvovačce na třetím kilometru si necelé dva kilometry odpočali podél potoka. Závěrečný výběh zpět k hradu byl v sobotním parnu opravdu brutální prověrkou zbytku sil. Vítězem závodu se stal Petr Lochman a vítězkou jeho žena Blanka Lochmanová.

Jako již tradičně ve 14.30 se vydali na trať závodníci na Patnáctce, která tentokrát měřila opravdu 15.000m s pozitivním převýšením zhruba 360m.  Jestliže závodníci na Pětce přebíhali dva kopce, tak na ty na Patnáctce čekaly kopce čtyři a všechny stály za to. Tentokrát se běhalo v některých úsecích i po asfaltu. Nicméně táhlé kopce asfaltu vzaly jeho přirozenou svižnost a při připočtení všudypřítomného vedra byla Patnáctka tentokrát opravdu velmi náročnou. Když se po půlce trati, z nejvzdálenějšího místa v Kadeříně, vydávali běžci opět zpátky, tak při dlouhém seběhu k potoku pod Bouzovem nabídla trasa i nádherné pohledy na hrad Bouzov. Tenhle pohled podobně jako vloni chválil snad každý. Od devátého kilometru byla trať relativně rovná a schovaná mezi stromy podél potoka. Po přeběhnutí brodu pak čekal už jenom pověstný závěrečný výběh k hradu. Vítězem Patnáctky se stal po letech opět Pavel Dvořák v neskutečném čase pod hodinu, který utekl svým soupeřům o více jak  šest a půl minuty. Předvedl výkon skoro jako z jiné planety. Jen pro úplnost uvádíme, že loňskému vítězi by nadělil zhruba 4 minuty, předloňskému 3 a to i přesto, že letošní trať byla o cílovou rovinku do kopce přeci jen náročnější. Vítězkou byla Martina Trojáková, která na nejrychlejšího muže ztratila zhruba 15 minut, své soupeřky nechala za sebou o minutu a půl a v celkovém pořadí dohromady i mezi muži by skončila na výborném 14 místě. Martina byla v loňském roce třetí v čase o víc jak 9 minut pomalejším než letos, zlepšení bylo tedy v jejím podání opravdu skvělé.

Jako nezmar se ukázal opět stejně jako na letošním Točníku Michal Kučera, který zaběhl velmi kvalitně obě tratě do desítky. Na Pětce se umístil na šestém místě a na Patnáctce byl dokonce třetí, když prohrál až po finiši před cílem s Ondřejem Bradou a pohoršil si tak oproti loňsku o jedno místo a minutu a čtvrt – to ale po předchozí absolvované Pětce. Klobouk dolů před jeho výkonem.  Na Pětce v ženské kategorii bylo zajímavé, že stejně jako vloni se umístila na třetím místě Eva Hlaváčová, která si svůj čas vylepšila o víc jak půl minuty.

Výsledky:
15 km muži:
1. Pavel Dvořák 0:59:29; 2. Ondřej Brada (LK Union) 1:06:00; 3. Michal Kučera (kucci runners)1:06:15;

15 km ženy: 1. Martina Trojáková (Extreme Obstacle Runners) 1:14:30; 2. Radka Coupalová (MK Prostějov) 1:15:56; 3. Helena Meissnerová (Team Jeseníky) 1:16:41

5 km muži: 1. Petr Lochman 25:47; 2. Jan Čížek 25:57 (SRTG Nové Strašecí); 3. Josef Telecký 26:12

5km ženy: 1. Blanka Lochmanová 29:43; 2. Klára Šenková (Krnov) 30:51; 3. Eva Hlaváčová 31:13