Pardubická devítka 2018 oživí na konci dubna Pernštýnské náměstí

Řekne-li se Pardubická devítka, vybaví se závodníkům i rekreačním běžcům akce, kde si mohou změřit síly rozličné skupiny atletů. V celostátních přeborech potkáme ozbrojené složky a pracovníky Českých drah. Druhým rokem se závod koná také jako přebor Zdravotníků v rámci celé ČR.  Pardubická devítka je součástí Východočeského poháru běhů mimo dráhu, Iscarex poháru a také tradiční běh s velkým zájmem pardubických škol a mládeže.

Poslední tři ročníky pořadatelé přemístili na zkoušku trasou Parkem na Špici. Běžci si trasu oblíbili, ale z technických důvodů se v 16. ročníku vracíme do Tyršových sadů. Pro další ročníky budeme usilovat o návrat na trasu Parkem Na Špici.

Několik let spolupracujeme s pardubickou školou Svítání, která se zaměřuje na výchovu handicapovaných dětí. Některé z nich budou startovat i letos v lidovém běhu. V roce 2016 jsme započali spolupráci s rodiči 8 leté Mišky Hlaváčkové z Dědku u Přelouče a dohodli se s nimi na tom, že výtěžek ze dobrovolného startovného z lidového běhu předáme tomuto dítěti. Malá Michalka je upoutána na invalidní vozík, a proto je jakýkoliv finanční dar vítanou pomocí pro nákup důležitých pomůcek.

Pardubická devítka proběhne tradičně pod záštitou Primátora města Pardubic, Martina Charváta, místopředsedkyně Senátu ČR Miluše Horské a také Pardubickým krajem.

Samotný program začíná okolo 15,30, kdy po uvítání účastníků začínáme štafetami na 3x 1 600 metrů v běhu. Tento závod si získává velkou popularitu především mezi rekreačními běžci, rodinami, pracovními  kolektivy a nebo sportovními oddíly. Závody koloběžek, které byly zpestřením programu od roku 2015 v letošním roce pořádat nebudeme.

V 16,45 se postaví na startovní čáru malí závodníci ve dvou kategoriích předškolních dětí na tzv. Rovince. Rozděleni budou do kategorie narozených 2013 a mladší a 2010 – 2012. Sladké odměny se dočkají všichni zúčastnění a pro nejlepší budou připraveny také pěkné ceny.

V 17 hodin odstartujeme lidový běh. V předchozích třech letech se jej pravidelně účastnilo okolo 1 000 běžců, z nichž nejlepší obdrží věcné ceny a nejpočetněji zastoupené školy pak věcné dary určené pro další sportování.

V 18 hodin zazní výstřel ze startovní pistole v rukách některé z osobností  sportu  a nebo společenského života města a zahájí tím hlavní závod.

Pořadatelé by byli velice rádi, kdyby se podařilo překonat rekord v počtu účastníků z roku 2014. Tehdy se na start postavilo 455 atletů (pracovníci ČD, policisté a další ozbrojené složky, rekreační běžci a také přední čeští, slovenští a ukrajinští závodníci). Tato tradiční a významná atletická událost je zároveň memoriálem Antonína Krejčího Kapary a jeho syna Milana Kapary, který ještě v roce 2015 byl spolupořadatelem běhu.

Pardubické devítky se každoročně účastní významné osobnosti sportu a společenského života města. V letošním roce přislíbili účast hokejisté Dynama a basketbalisté Beksy, kteří absolvují autogramiády svých vybraných reprezentantů. S dalšími sportovci jednáme a těšíme se na to, že se nám povede účastníkům a divákům představit opravdu výrazné postavy sportu.

Novinkou a zajímavostí bude ukázka nového a zajímavého sportovního odvětví – Crossminton.V našem městě je široká základna tohoto mladého sportovního odvětví.

Pro nejmenší děti budou připraveny skákací hrady a skluzavka. Pro závodníky připravujeme technické poradenství a také diagnostiku pro výběr správné běžecké obuvi. Účast potvrdili také firmy, zabývající se prodejem sportovního vybavení.

Veškeré podrobné informace k Pardubické devítce je možné objevit na stránkách www.pardubicka9.strnad.info a přihlašování pro hlavní závod je možné provést na www.sportt.cz.

Informace ohledně novinek mohou zájemci objevit na facebook Pardubická devítka 2018.

Pardubická devítka se koná ve středu 25. dubna 2018 na Pernštýnském náměstí.

Všechny milovníky běhu a dobré zábavy tímto co nejsrdečněji zveme.

Milan Nývlt a Pavel Strnad s kolektivem pořadatelů.