Seriál Běžíme na hrad odstartuje druhou květnovou neděli na Točníku!

Druhou květnovou sobotu 12. 5. 2018 vstoupí běžecký seriál Běžíme na hrad do svého 5. ročníku na hradě Točník, který leží poblíž dálnice D5 mezi Prahou a Plzní. Letos, stejně jako v minulých letech, s námi můžete běžet v rámci celého seriálu na pět atraktivních českých a moravských hradů. Kromě Točníku ještě také na hrady Bouzov, Veveří, Kunětickou horu
a Loket.

Běžecký den s cílem na hradě Točníku má pro vás připraveno několik tras na výběr; závod
na 5 km, tzv. Pětku a závod na 15 km, tzv. Patnáctku.
Velmi oblíbené dětské závody čekají na vaše děti ve všech možných věkových kategoriích. Děti budou závodit, rozděleny podle věku, na tratích v délkách 100, 300, 600 a 1200 m v blízkém okolí registrace a zázemí závodů. Všichni závodníci, kteří doběhnou do cíle Pětky a Patnáctky, dostanou na krk finišerskou medaili! A protože není sporu o tom, že pohyb pomáhá, pomáháme i my.  Za každý vámi uběhnutý kilometr v rámci seriálu Běžíme na hrad poukážeme příspěvek jedné koruny na konto SOS dětské vesničky. Všichni účastníci seriálu tak naším prostřednictvím a svojí účastí přispějí na dobrou věc.

Trať Pětky i Patnáctky vede krásnou krajinou okolo Zámeckého vrchu s jedinečnými výhledy na Brdský hřeben a na samotný hrad. Začátek obou tratí je shodný, kde se běží po mírném stoupání po asfaltové a šotolinové cestě. Po zhruba kilometru se tratě rozdělují, v místě centrální občerstvovačky. Pětka (přesná délka tratě 5.570 m) vede rovnou kolem Zámeckého vrchu po mírně zvlněné lesní a polní cestě až pod samotný hrad. Kde v závěru trať přechází v táhlý výběh po lesní pěšině až do cíle. Celkové stoupání na Pětce je téměř 200 m.

Patnáctka (přesná délka tratě 14.920 m) se po zhruba prvním kilometru u centrální občerstvovačky odděluje od tratě kratší. Vede přes „hrb“ na louce, lesní a polní cesty zpět okruhem z druhé strany k centrální občerstvovačce. Odtud se běžci vydávají na druhý okruh, který opět vede k zázemí pod hradem a následně trať kopíruje trasu Pětky. Celkové stoupání Patnáctky je zhruba 360 m.

S naším partnerem, Hypoteční bankou, jsme pro vás připravili také soutěž – Rodinný běh Hypoteční banky. K Rodinnému běhu Hypoteční banky se může přihlásit jakákoliv rodina. Jedinou podmínkou pro registraci do Rodinného běhu je, že alespoň jeden z členů rodiny musí být mladší 15 let (rozhoduje rok, nikoliv datum narození). Každý ze členů rodinného týmu může běžet závod podle svého výběru (Pětku nebo Patnáctku) tedy kromě dětských běhů, kde o délce trati rozhoduje věk účastníka. Vyhrává ta rodina, která dosáhne nejlepšího hodnocení, které se určuje jako součet tří nejlepších dosažených pořadí členů týmu. Vítězem se stává ten rodinný tým, který získá součet nejnižší. Pokud dosáhnou rodinné týmy stejného výsledku, rozhoduje o pořadí lepší výsledek nejmladšího člena týmu.

Druhým rokem bude připravený i speciální závod „Čtvrtkilák v brnění“. Otázka, jak že to ve středověku ti borci vlastně dělali, když celý den trávili v brnění, běhali po bitevním poli a ještě v tom museli válčit, nezůstane nezodpovězena. Každý ze zájemců o odpověď na otázku, si to bude moci sám přímo vyzkoušet na jednom ze závodů Běžíme na hrad. K obléknutí bude k dispozici zhruba 15 kilo železa, do ruky pak přijde halapartna s praporcem a finálně se změří poctivý Čtvrtkilák. Vždy v průběhu každé ze zastávek seriálu a potom i za celý ročník se budou hledat ti nejrychlejší rytíři nebo rytířky. Dobrou zprávou je, že brnění bude jen od pasu nahoru a na hlavě opravdová středověká přilba.

Registrace začínají v 9:30 hod. na fotbalovém hřišti v obci Točník v podhradí, kde je připraven od 10 hodin bohatý soutěžní program pro děti (Pohádková cesta) a pro všechny registrované pak i soutěžní kvíz Tajemství hradu. Prvních 250 registrovaných na Pětku a Patnáctku obdrží zdarma seriálové tričko od partnera KILPI. Všichni registrovaní účastníci mají slevu na vstupném na hrad Točník – děti do 15 let mají vstup zdarma, ostatní za 60 Kč.

Časový program Běžíme na hrad Točník:

9:30     začínají registrace závodníků

10:00   začátek Pohádkové cesty

11:00   start Dětských závodů – 100 m

11:15   start závodu na 300 m

11:30   start závodu na 600 m

11:45   start závodu na 1200 m

12:15   vyhlášení dětských závodů po doběhnutí všech dětských kategorií

13:00   start PĚTKY

14:30   start PATNÁCTKY

16:00   konec Pohádkové cesty

16:30   vyhlášení odpoledních závodů

 

Stále se můžete registrovat na našich stránkách www.bezimenahrad.cz

Seriál Běžíme na hrad nabízí opravdové běžecké závodění, tentokrát v úžasném okolí hradu Točník. Vše v kombinaci s prima programem i pro ty, kteří přišli třeba jenom povzbudit závodícího člena rodiny. Především děti si pak přijdou na své, a to nejen při závodech. Nenásilně propojujeme sport s historií a poznáním dějin naší země. Hlavním mediálním partnerem seriálu Běžíme na hrad je www.behej.com.

Tým Běžíme na hrad