Boženka

Boženka :-)Báječné ženy v běhu – to nejsou jen mladé holky, v upnutých sexy šortečkách, co trhají rekordy, ale i ženy a dámy, které jsou již babičkami. Zatímco jejich vrstevnice posedávají v kavárnách u kafíčka, cpou se harlekýnem a jejich jediným vzrušením je, že v Kauflandu mají kuře za čtyřicet, tak v naší partě máme běžkyně, kterým by i leckterý teenager jejich nasazení a běžecký um mohl závidět. Dneska bych Vám ráda představila Boženku Malečkovou, která je hvězdou BŽB facebooku a její hláška: „Dneska to šlo“ už zlidověla natolik, že když se některá z nás chce pochválit skvělým výkonem, tak prostě napíše: Holky, dneska to opravdu šlo.

 

I proto jsem se rozhodla, že tu „naši“ Boženku trošku vyzpovídám. A pokud někdo z Vás má doma babičku, která je fyzicky zdatná a nebaví ji jen štrikovat šály nebo vařit a péct pro vnoučata, tak jí tento článek přečtěte. A pak jí kupte pořádné běžecké boty, dvakrát třikrát ji vezměte s sebou na čerstvý vzduch a pak už to půjde samo. A vy uvidíte ten nádherný třpyt v jejích očích, jaký jste už dlouho neviděli …

Boženko, vím, že není slušné ptát se ženy na věk, ale můžeš mi ho prosím prozradit? Také by mě zajímalo, kolik máš dětí a kolik vnoučat?
Je mi 60 let, mám 3 děti a 6 vnoučat.

Běháš, jezdíš na kole, chodíš na tůry….Jaký byl podnět k tomu všemu? Nebo jsi celoživotní sportovkyně?
V mládí jsem nesportovala, nikdo nás k tomu nevedl, rodiče měli jiné starosti. Trochu cvičit jsem začala ve svých 28 letech. Po třetím dítěti jsem chodila mnoho let na kalanetiku a k tomu jezdila na kole. Také turistiku mám ráda. Chtěla jsem, aby děti měli pohyb, turistika byla v mládí hlavní pohyb, kolo přišlo později. Až nyní v 60ti běhám s indiánem.

Jak ses dozvěděla o BŽB?
O Báječných ženách v běhu mi řekla Magdička (Magda Krotilová), protože věděla, že jsem se zaháčkovala v běhu.

Co ti říkají přátelé a vrstevníci, když Tě potkají v běžeckých botách a elasťákách, jak si zrovna dáváš svůj nášup, třeba šest kilometrů běhu?
Známí a vrstevníci mi hlavně říkají: Dávej na sebe pozor a nepřežeň to. Ale moje děti mi hodně fandí.

Jaké máš další koníčky mimo sportu?
Koníčků moc nemám, je to hlavně běh a počítač.

Co bys chtěla vzkázat těm, kteří by rádi běhali, ale nemají k prvnímu vyběhnutí dostatek odvahy?
Vzkázala bych všem, nikdy neříkej nikdy. Všechno se má zkusit. Já často říkám, když zkouším něco nového, ať účes, gelové nehty atd., že to prostě musím zkusit. Protože když jsem byla mladá, tak to nebylo. Takže dokud držím pohromadě, chci vyzkoušet všechno.

Byla chvíle, že sis řekla, tak tohle nemám zapotřebí, kašlu na nějaké běhání, raději si sednu večer u televize k seriálu?
Tak po 8 měsících běhání jsem se na to vykašlat nikdy nechtěla. Doprčic, přeci to ještě dám, i když to někdy hodně bolí.

Boženko, děkuji za Tvoje upřímná slova. A co dodat? Snad jen: Více takových báječných Boženek!

Ptala se: Hanka Sirová 🙂